DROGĄ NAJDŁUŻSZEJ RZEKI W POLSCE
Najdłuższa rzeka w Polsce i miłość do jazdy rowerem, łączą się w wyjątkowym projekcie Wiślanej Trasy Rowerowej. To niesamowita inicjatywa, w której udział wzięło aż 8 województw połączonych 1200-kilometrową trasą wzdłuż Wisły. WTR - Wiślana Trasa Rowerowa to projekt turystyczny, zainicjowany na Śląsku. Nasze województwo - kujawsko-pomorskie jest jednym z tych, znajdujących się na trasie wiodącej brzegami najdłuższej rzeki w Polsce.
WTR jest trasą wielkich rowerowych horyzontów i marzeniem turystycznym, które powstało z myślą o zwiedzaniu miast ze wspaniałą historią oraz bliższym kontakcie z otaczającą rzekę naturą. Szlak w większości jest technicznie przystosowany do możliwości przeciętnego rowerzysty, jednak warto wiedzieć, że przebiega po różnego rodzaju drogach - nie zawsze znanymi nam ścieżkami rowerowymi.
Wiślana Trasa Rowerowa świetnie nadaje się i na długą wyprawę i krótki wypad za miasto. Dobrze skomunikowana z trasami kolejowymi, pozwala skrócić założony dystans, dlatego zanim zdecydujemy się wsiąść na rower, warto dokładnie prześledzić jej przebieg.
WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O WIŚLANEJ TRASIE ROWEROWEJ, ZANIM PRZYGOTUJESZ SIĘ DO DROGI
CZYM JEST WIŚLANA TRASA ROWEROWA?
To ogólnopolski projekt, szlak rowerowy wiodący według planów wzdłuż jednej z najdłuższych, europejskich rzek - Wisły. Zgodnie z założeniami, połączy osiem województw, a jej dystans w ostatecznym kształcie będzie liczył 1200 kilometrów.
Na wielu odcinkach Wiślana Trasa Rowerowa będzie wiodła w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły. Czego można spodziewać się na szlaku? Naturalnie tego, co jedyne i warte odkrycia! Malownicze parki krajobrazowe, rezerwaty i lasy łęgowe, wiodące wytrwałych do ukrytych pomników przyrody. Ale uwaga! Ze względu na swój przebieg, szlak opisują nie tylko znaki drogowe, ale także turystyczne, które mogą być malowane na drzewach, kamieniach czy murach. Odbiornik GPS pozwoli na dokładną kontrolę naszego położenia, a w przypadku zbłądzenia, umożliwi powrót na szlak bez konieczności cofania się.
Fragmenty tras w Kujawsko-Pomorskim złożone są z dwóch części:
- 212 km wzdłuż prawego brzegu Wisły,
- 238 km wzdłuż lewego.
JAK WTR PRZEBIEGA W KUJAWSKO-POMORSKIM?
Wiślana Trasa Rowerowa została wytyczona przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Szlak rowerowy biegnie po obu brzegach Wisły. Długość jego prawobrzeżnej części wynosi 212 km, a lewobrzeżnej 238 km. Trasa prowadzi od granicy województwa mazowieckiego w okolicach Włocławka i Dobrzynia nad Wisłą, do granicy województwa pomorskiego w okolicach Grudziądza i Nowego.
Warto pamiętać, że WTR jest szlakiem rowerowym, nie ścieżką rowerową w znaczeniu przepisów drogowych, czyli wydzieloną specjalnymi znakami nakazu drogą tylko dla rowerów. Jego forma zobowiązuje uczestników do zachowania wszelkich środków ostrożności.
Chcesz skupić się na krótszym odcinku dopasowanym do swoich możliwości? Poznaj nasze propozycje tras o różnym poziomie trudności.
Dopiero zaczynam
Idealne dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerowymi wyprawami lub szukają trasy odpowiedniej na dłuższą przejażdżkę z bliskimi:
- Dystans o długości 10 km: Solec Kujawski (dworzec kolejowy) – Solec Kujawski (przystań nad Wisłą) – Przyłubie (dawny cmentarz) – Przyłubie (przystanek kolejowy)
- Dystans o długości 22 km: Lubanie (przystanek kolejowy) – Włoszczyca Lubańska (skrzyżowanie na szlaku) – Kucerz – Włocławek (dworzec kolejowy)
- Dystans o długości 23 km: Twarda Góra (stacja kolejowa) – Nowe – Młtawy – Wielki Lubień – Dragacz
- Dystans o długości 24 km: Otłoczyn (stacja kolejowa) – Otłoczyn (skrzyżowanie na szlaku) – Ciechocinek – Nieszawa – Waganiec (stacja kolejowa)
- Dystans o długości 30 km: Waganiec (stacja kolejowa) – Nieszawa (prom przez Wisłę) – Osiek – Obrowo (przystanek kolejowy)
- Dystans o długości 50 km: Solec Kujawski (dworzec) – Solec Kujawski (przystań nad Wisłą) – Bydgoszcz – Topolno – Gruczno – Parlin (stacja kolejowa)
Należę do średniozaawansowanych
Dopasowane do potrzeb miłośników rowerowych wypraw, radzących sobie na nieco dłuższych dystansach:
- Dystans o długości 32 km: Waganiec (stacja kolejowa) – Nieszawa (prom przez Wisłę) – Bobrowniki – Włocławek (część prawobrzeżna) – Włocławek (dworzec kolejowy)
- Dystans o długości 37 km: Przyłubie (przystanek kolejowy) – Wielka Nieszawka – Toruń – Brzoza Toruńska (przystanek kolejowy)
- Dystans o długości 50 km: Solec Kujawski (dworzec) – Solec Kujawski (przystań nad Wisłą) – Bydgoszcz – Topolno – Gruczno – Parlin (stacja kolejowa)
- Dystans o długości 52 km: Cierpice (stacja kolejowa) – Toruń (most Piłsudskiego) – Toruń (Stare Miasto) – Górsk – Rzęczkowo – Ostromecko (stacja kolejowa)
- Dystans o długości 57 km: Parlin (stacja kolejowa) – Gruczno – Świecie – Sartowice – Dragacz
Jestem zaawansowanym roweromaniakiem
Te trasy pokochają ci, którzy aktywny wypoczynek lubią połączyć z formą treningu lub wyzwania:
- Dystans o długości 62 km: Turzno Kujawskie ( przystanek kolejowy) – Raciążek – Ciechocinek (skrzyżowanie ze szlakiem) – Nieszawa (prom przez Wisłę) – Bobrowniki – Włocławek (część prawobrzeżna) – Kucerz – Włoszczyca Lubańska (skrzyżowanie na szlaku) – Lubanie (przystanek kolejowy)
- Dystans o długości 64 km: Grudziądz (dworzec kolejowy) – Szanych – Chełmno – Kokocko – Ostromecko (stacja kolejowa)
- Dystans o długości 73 km: Toruń (stacja kolejowa Toruń Miasto) – Górsk – Rzączkowo – Ostromecko – Czarże – Kokocko – Unisław (stacja kolejowa)
- Dystans o długości 92 km: Przyłubie (przystanek kolejowy) – Wielka Nieszawka – Toruń – Otłoczyn – Ciechocinek – Nieszawa – Kucerz – Włocławek (dworzec kolejowy)
- Dystans o długości 99 km: Terespol Pomorski (stacja kolejowa) – most na Wiśle koło Świecia – Chełmno – Kokocko – Czarże – Ostromecko (stacja kolejowa) – most na Wiśle w Bydgoszczy – Bydgoszcz (Fordon) – Topolno – Gruczno – Świecie – Sartowice – Dragacz
ZWIEDZAJĄC NA ROWERZE NIE ZAPOMNIJ O...
Wiślana Trasa Rowerowa to nie tylko przyjemność jazdy, to mnóstwo atrakcji których nie można przegapić. Znajdziesz wśród nich:
- unikalne kościoły gotyckie - najciekawsze zabytki kultury sakralnej, zachowane w dobrym stanie znajdujące się w Toruniu, Chełmnie, Bydgoszczy i w Nowem;
- zamki oraz ich ruiny z czasów krzyżackich - zdecydowanie nie możesz pominąć tych w Toruniu, Zamku Bierzgłowskim, Świeciu, Nowem, Bobrownikach, Złotorii, Raciążku i Grudziądzu;
- ratusz w Chełmnie - unikalny zabytek w stylu gotycko-renesansowym;
- spichrze w Grudziądzu - majestatyczne budowle z epoki baroku;
- zespoły klasztorne - czekają na trasie w Świeciu, Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Nieszawie;
- pałac w Ostromecku - “żywy” przykład epoki saskiego rokoka;
- całe mnóstwo XVIII-XIX-wiecznych kamienic - majestatyczne i dobrze zachowane, znajdują się w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Świeciu, Chełmnie i Nowem.
Drodzy Rowerzyści! Przez cały czas dążymy do stworzenia jak najlepszych warunków do rozwoju naszej wspólnej pasji. Przed nami jeszcze mnóstwo pracy, dlatego nie zatrzymujemy się w swoich staraniach. Szczegółowy audyt pozwoli Wam lepiej poznać i przygotować się do Wiślanej Trasy Rowerowej.
SPRAWDŹ KTÓRĘDY PROWADZI WIŚLANA TRASA ROWEROWA
POBIERZ PRZEWODNIK DLA ROWERZYSTÓW