Wróć do strony głównej

Aktualności

ZAPISZ SIĘ NA DOŻYNKOWY RAJD ROWEROWY
17.08.2023

ZAPISZ SIĘ NA DOŻYNKOWY RAJD ROWEROWY


Ruszają zapisy na Dożynkowy Rajd Rowerowy, który odbędzie się w niedzielę 27 sierpnia i jest wpisany w tegoroczny program obchodów wojewódzkiego święta plonów.

Start i meta rajdu będzie usytuowana na Lotnisku Areoklubu w Inowrocławiu przy ul. Toruńskiej 160. Start rajdu zaplanowany jest na godz. 9.15. Udział w rajdzie jest bezpłatny a limit uczestników wynosi 250 osób.

Każdy zarejestrowany uczestnik rajdu otrzyma bezpłatny pakiet startowy, na który złożą się numer startowy,  butelka wody mineralnej oraz pamiątkowa koszulka. Pakiety będzie można odbierać w niedzielę, od godziny 8.00 w oznakowanym punkcie wydawczym na starcie rajdu. Wszyscy uczestnicy rajdu na mecie otrzymają posiłek regeneracyjny oraz pamiątkowy medal Dożynkowego Rajdu Rowerowego. 

Trasa rajdu będzie wynosiła ok. 27 km i przebiega następująco:
Z lotniska ruszamy dojeżdżając do ulicy Brzozowej. Dalej przez Jacewo do ulicy Świerkowej, z ulicy Świerkowej skręcamy w lewo w kierunku Komaszyc a następnie na Trzaski. Tutaj wyjeżdżamy na drogę wojewódzką nr 252 i jedziemy nią w kierunku Pławinka. Z drogi nr 252 zjeżdżamy w kierunku Dulska a następnie przez miejscowości Góra oraz Łojewo wracamy w kierunku lotniska Aeroklubu Inowrocław przy ul. Toruńskiej. Do Inowrocławia wjeżdżamy ulicą Wielkopolską, dalej Szymborską, Unii Europejskiej, Długą, Jacewską, Świerkową i Brzozową.

Trasę rajdu obrazuje MAPKA>>>>

Trasa Rajdu Dożynkowego

Zapisz się na Dożynkowy Rajd Rowerowy FORMULARZ ZAPISOWY

Warunki uczestnictwa:
1. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w rajdzie jedynie pod opieką rodzica lub opiekuna.
2. Posiadanie przez uczestników Rajdu niezbędnej wiedzy i umiejętności poruszania się po drogach rowerem.
3. Posiadanie sprawnego roweru wyposażonego zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego.
4. Uczestnictwo w rajdzie jest nieodpłatne.
5. ZALECAMY, ABY UCZESTNICY RAJDU BYLI WYPOSAŻENI W KASKI ROWEROWE.
Zasady zachowania uczestników rajdu:
Rajd odbywać się będzie przy nieograniczonym ruchu drogowym. Uczestnicy muszą zachować szczególną ostrożność i znać zasady ruchu drogowego, wobec czego uczestnicy rajdu zobowiązani są do:
1.    Zachowania charakteru rekreacyjnego rajdu i nieorganizowania współzawodnictwa sportowego, w tym wyścigów.
2.    Posiadania sprawnego technicznie roweru, wyposażonego zgodnie  z obowiązującymi przepisami.
3.    Poruszania się zgodnie z zasadami ruchu drogowego.
Na trasie zabrania się:
1.    Spożywania alkoholu i innych środków odurzających.
2.    Zaśmiecania trasy rajdu oraz miejsc przyległych.

ŚLADAMI MIKOŁAJA KOPERNIKA - KUJAWSKO-POMORSKIE NA ROWERY. RAJD W WARLUBIU
13.07.2023

ŚLADAMI MIKOŁAJA KOPERNIKA - KUJAWSKO-POMORSKIE NA ROWERY. RAJD W WARLUBIU


Ruszają zapisy na ostatni rajd z tegorocznego cyklu Śladami Mikołaja Kopernika - Kujawsko-Pomorskie na Rowery. W sobotę 19 sierpnia zapraszamy wszystkich cyklistów na rajd rowerowy na Kociewie do Warlubie. 

Start i metę zaplanowaliśmy na parkingu przy plaży Jeziora Stelchno. Rowerzyści dojeżdżający samochodami, będą mieli tu miejsce na pozostawienie pojazdów; dla dojeżdżających pociągami - informujemy, że od stacji Laskowice Pomorskie, miejsce startu oddalone jest o ok. 6 km. 

Startujemy jak zawsze o godz. 11.00. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Każdy zarejestrowany uczestnik rajdu otrzyma pakiet startowy, w skład którego wejdzie numer startowy, dodatkowo pierwszych 300 zarejestrowanych rowerzystów otrzyma pamiątkową skarpetki, butelkę wody mineralnej oraz talon na posiłek regeneracyjny. Pakiety startowe będzie można odbierać w dniu rajdu od godz. 9.30 do 11.00 w miejscu startu w specjalnie oznaczonym namiocie rajdu. 

Trasa rajdu liczy sobie 33 km i obrazuje ją MAPKA

Miejsca znajdujące się na Szlaku Kopernikowskim znajdziecie  >>>TUTAJ

ZAPISY NA RAJD ROWEROWY W WARLUBIU >>> FORMULARZ ZAPISOWY 

Na mecie rajdu, uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale tegorocznego cyklu oraz będą mieli możliwość wzięcia udziału w quizach i zabawach rowerowych, w których do wygrania będą nagrody o łącznej wartości 1000 zł. 

Partnerami rajdu są Gmina Warlubie, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Warlubiu, Gmina Osie  

Warunki uczestnictwa:
1. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w rajdzie jedynie pod opieką rodzica lub opiekuna.
2. Posiadanie przez uczestników Rajdu niezbędnej wiedzy i umiejętności poruszania się po drogach rowerem.
3. Posiadanie sprawnego roweru wyposażonego zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego.
4. Uczestnictwo w rajdzie jest nieodpłatne.
5. ZALECAMY, ABY UCZESTNICY RAJDU BYLI WYPOSAŻENI W KASKI ROWEROWE.
Na wszelkie pytania czekamy pod adresem: kujawskopomorskienaroweryatgmail [dot] com

1
26.06.2023

ROBINSONADA, POCZUJ POZYTYWNĄ MOC


Robinsonada Kujawsko-Pomorska to ultramaraton rowerowy, którego trasa prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie. Ma ona charakter gravelowo-przełajowy o umiarkowanym stopniu trudności.

 19 sierpnia zapraszamy Was do Torunia- na IV już edycję naszego Ultramaratonu! W tym roku przygotowaliśmy dla Was TRZY trasy:

- trasę BIAŁĄ- rowerowy TRIP ok. 150 km (limit czasu 24h)- NOWOŚĆ!
- trasę ZIELONĄ ok. 250 km (limit czasu 35h)
- trasę POMARAŃCZOWĄ ok. 500 km (limit czasu 75h)

Trasy będą prowadziły przez sielankowe wioski, piękne lasy, jak również główne miasta województwa kujawsko-pomorskiego. Robinsonada ukazuje w zróżnicowany sposób najciekawsze zaułki województwa, zarówno te przyrodnicze, jak i urbanistyczne.
Robinsonada jest wydarzeniem survivalowo-bikepackingowym, tak więc zadaniem Uczestników jest nie tylko rozłożenie własnych sił, ale również dobór odpowiedniego ekwipunku niezbędnego do przeżycia tej wspaniałej przygody i stania się prawdziwym Robinsonem!

Robinsonada to piękne krajobrazy, niezapomniane doznania a przede wszystkim Ludzie- tacy, którzy czują więcej i chcą więcej. Dlatego wsiadają na rower i rozwijają skrzydła. Niosą ich dwa koła, ale przede wszystkim pasja, marzenia, siła charakteru i pragnienie przeżycia czegoś niezwykłego...

Uczestniku – przed Tobą przygoda, tajemnica oraz współzawodnictwo – ale takie wiesz, z dyskretnym mrugnięciem do siebie.

Uczestnicy Robinsonady już to wiedzą- przekonajcie się i Wy! Już dziś zaplanujcie końcówkę wakacji 2023 r., zarezerwujcie w swoich kalendarzach termin na III edycję Robinsonady, zmierzcie się nie tylko z naszą trasą, ale i z samym sobą.
Dołączcie do nas i do zobaczenia 19 sierpnia w Toruniu! 
 

Szczegóły wydarzenia 

plakat

 

JAKUBOWA SZTAFETA ROWEROWA 15-16 LIPCA 2023
05.06.2023

JAKUBOWA SZTAFETA ROWEROWA 15-16 LIPCA 2023


Przed nami trzecia edycja Jakubowej Sztafety Rowerowej. Dwudniowy rajd drogami jakubowymi odbędzie się w weekend 15 – 16 lipca 2023 r. Na wydarzenie zapraszamy doświadczonych rowerzystów dla których 185  km w dwa dni to żadne wyzwanie.  Sztafeta podzielona jest na dwa etapy: 

DZIEŃ PIERWSZY - sobota 15 lipca 2023 r. / Toruń - Mogilno
Wystartujemy o godz. 9.00 ze Torunia. Miejsce startu to teren Przystani Toruń, przy. ul. Popiełuszki 1. Gdzie od godziny 8.00 będzie można odbierać pakiety startowe. I poruszając się Drogą Św. Jakuba Camino Polaco ruszymy w kierunku Mogilna. Do pokonania jest około 95 km. Meta pierwszego etapu zaplanowana została na terenie Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku. Mapka trasy dnia pierwszego Sztafety >>>

DZIEŃ DRUGI - niedziela 16 lipca 2023 r. / Mogilno – Brześć Kujawski
Startujemy o godz. 9.00 z Mogilna. Miejsce startu to plac przed Amfiteatrem Letnim na terenie Parku Miejskiego - tu pakiety startowe odbierać będą mogły osoby, które zapiszą się tylko na drugi etap sztafety. Ruszamy w Kierunku Brześcia Kujawskiego gdzie zaplanowana jest meta na parkingu przed Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło”. Długość trasy dania drugiego to ok. 89 km. Mapka trasy dnia drugiego Sztafety >>>>

Zapisać się można na cała sztafetę, bądź na jeden jej etap, albo na dzień pierwszy, albo drugi. FORMULARZ ZAPISOWY. Limit uczestników wynosi 150 osób.

Uwaga!
Przy zapisach na dwa dni istnieje opcja rezerwacji noclegu ze śniadaniem, za dodatkową opłatą 50 zł. Noclegi zaplanowane są w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Mogilnie. Trzeba posiadać własny śpiwór. UWAGA! Liczba miejsc noclegowych jest ograniczona, liczy się kolejność opłat. 

Każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma bezpłatny pakiet startowy, na który złoży się numer startowy, pamiątkowa koszulka oraz woda mineralna i wyżywienie na trasie całego przejazdu. Na mecie każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal. Medale otrzymają również osoby, które zapiszą się na jeden wybrany etap.  

W Sztafecie mogą uczestniczyć rowerzyści, których minimalna prędkość poruszania się na trasie nie może być mniejsza niż 15 km/h. Organizatorzy zapewniają transport bagaży. 
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy: sztafetajakubowaatgmail [dot] com

Wszystko o Szlaku Jakubowym 

Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Mogilnie, Miasto Mogilno, Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim.

Zasady uczestnictwa:

1. W Sztafecie mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 15 rok życia.
2. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w Sztafecie tylko pod opieką osoby dorosłej.
3. Posiadanie przez uczestników Sztafety niezbędnej wiedzy i umiejętności poruszania się po drogach rowerem.
4. W Sztafecie mogą uczestniczyć rowerzyści, których minimalna prędkość poruszania się na trasie nie może być mniejsza niż 15 km/h.
5. Posiadanie sprawnego roweru wyposażonego zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego.
6. ZALECAMY, ABY UCZESTNICY SZTAFETY BYLI WYPOSAŻENI W KASKI ROWEROWE.
7. Rezygnacja z udziału w Sztafecie i ewentualny zwrot kosztu noclegu są możliwe wyłącznie do 7 dni przed terminem rajdu!

ŚLADAMI MIKOŁAJA KOPERNIKA NA ROWERACH
05.06.2023

ŚLADAMI MIKOŁAJA KOPERNIKA NA ROWERACH

 


Z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w dniach 25-28 maja odbyło się wyjątkowe wydarzenie - Rowerowa Sztafeta Kopernikowska. Trasa sztafety wiodła Szlakiem Kopernikowskim przez województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Prawie siedemdziesięcioro uczestników przez cztery dni przejechało niemal 500 kilometrów.
Pierwszy etap, 25 maja, prowadził spod Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu do Kwidzyna (123 km). Cyklistów na Placu Teatralnym żegnali przedstawiciele Samorządu Województwa – Elżbieta Piniewska (Przewodnicząca Sejmiku) i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Następnie peleton przejechał drogą rowerową przez toruńską Barbarkę, gminę Łubianka, Unisław, do Chełmna, gdzie na rynku pod ratuszem zorganizowano pierwszy postój. Cykliści ruszyli dalej Wiślaną Trasą Rowerową do Grudziądza, z przystankiem w Marinie Grudziądz i dalej do Kwidzyna. Tam pod zamkiem krzyżackim zlokalizowano metę.
Drugi etap prowadził Wiślaną Trasą Rowerową - a jednocześnie drogą Eurovelo R1 – urokliwymi drogami Doliny Kwidzyńskiej w kierunku Malborka. Po drodze uczestnicy zwiedzili zespół śluz w Białej Górze. W dawnej stolicy państwa krzyżackiego rowerzyści mieli możliwość odpoczynku na dziedzińcu Zamku Średniego. Następnie kolarska kolumna ruszyła przez Żuławy Wiślane do Zatoki Elbląskiej, i dalej wybrzeżem Zalewu Wiślanego jadąc słynną trasą rowerową Green Velo dotarli do Fromborka. Na wzgórzu, gdzie w ostatnich latach żył i pracował Mikołaj Kopernik zaplanowanie zwiedzanie  katedry i i muzeum poświęcone Wielkiemu Astronomowi. Łącznie drugiego dnia kolarze pokonali 126 km. 
Trzeci odcinek rajdu prowadził z Fromborka do Iławy (118 km). Kolumna poruszała się wzdłuż Kanału Elbląskiego. Kolarze chętnie fotografowali się na tle słynnych pochylni. Pierwszy przystanek zaplanowano w Pasłęku przy  Izbie Historii  Kanału Elbląskiego. Następnie przez lasy Warmii rowerzyści wjechali na teren Pojezierza Iławskiego. Nocleg zaplanowano w urokliwym ośrodku nad jeziorem Łabędź. 
Ostatni, czwarty dzień wyprawy to etap z Iławy do Torunia. Cykliści ruszyli z Iławy, by doliną Drwęcy przez Nowe Miasto Lubawskie i Kurzętnik drogą rowerową poprowadzoną starym torowiskiem dotrzeć do Brodnicy, gdzie wjechali na Camino Polaco – Szlak Świętego Jakuba. Z Brodnicy udali się przez Osiek Rypiński do Golubia-Dobrzynia, gdzie zaplanowano kolejny postój. Następnie po szutrowych trasach Camino przejechali Doliną Drwęcy do Złotorii i Torunia. W Grodzie Kopernika przejechali pętlą przez mosty Gen. Elżbiety Zawadzkiej i Józefa Piłsudskiego, by zakończyć rajd nad Wisłą na Przystani Toruń, gdzie czekały na kolarzy pamiątkowe medale. 
O swoich wrażeniach tak mówią uczestnicy:
- Rowerowa Sztafeta Kopernikowska wyjątkowe wydarzenie dla rowerzystów – mówi Wioletta Kucharska z Golubia-Dobrzynia. - Udało się zwiedzić kolejne krainy geograficzne i przybliżyć znajomym miejsca, w których bywał Mikołaj Kopernik. Przy okazji poznać wspaniałych rowerzystów, pełnych pasji . Na pewno te cztery dni zapamiętam do końca życia. Słowa uznania należą się pomysłodawcom i organizatorom, to była profesjonalnie przygotowana impreza. 
- Wielokrotnie mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego – mówią Elżbieta Stawarska i Dariusz Samerek, sportowy duet z Torunia. -  Kiedy dowiedzieliśmy się, że Urząd Marszałkowski organizuje Rowerową Sztafetę Kopernikowską z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika nie zastanawialiśmy się nawet przez sekundę. Imprezy zaplanowane są perfekcyjnie, zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i organizacyjnym. Rajd dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Piękna pogoda, rewelacyjne widoki, doskonałe towarzystwo rekompensowały trud pokonania całej trasy. Spotkaliśmy wielu pozytywnych ludzi, z którymi już planujemy kolejne rajdy sygnowane znakiem Kujawsko Pomorskie na rowery.

- Osobiście jeszcze z tej Sztafety nie wróciłem, a jej poszczególne etapy cały czas „analizuje” w głowie  i dzielę się wrażeniami z tego wydarzenia. Tak naprawdę każde spotkanie i rozmowa ze mną kończy się albo zaczyna od wątku tej rowerowej wyprawy– mówi Marcin Pułaczewski, pasjonat kolarstwa z Torunia. -. Wrażeń i historii do opowiedzenia jest mnóstwo! Przepiękna i świetnie zaplanowana trasa, pokazująca miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem. Trasa bardzo malownicza, pełna pięknych krajobrazów, ale i zróżnicowana. Były ścieżki rowerowe, szutry, leśne dukty, asfalty i podjazdy To był świetny „reset” dla głowy i oderwanie od pracy i codziennych obowiązków. Każdego dnia liczył się tylko dany etap i kilometry, które trzeba pokonać. Liczył się cel! Bezpieczne dotarcie do Fromborka i powrót do Torunia! Rowerowa Sztafeta Kopernikowska i barwny peleton to również doskonała okazja do spotkania i poznania osób, które kochają dwa kółka, jazdę na rowerze i eksplorację nieznanych dróg. A tych bocznych, na których ruch samochodowy jest nieduży mamy naprawdę sporo. Wymiana doświadczeń, dzielenie się wrażeniami i plany na kolejne wspólne rajdy i rowerowe wyprawy to cenna wartość dodana do sztafety. Już pojawiły się pomysły na wspólne rowerowe eksploracje i trasy w nieznane. Organizatorzy ogromną uwagę przywiązywali do bezpieczeństwa uczestników oraz ich komfortu na trasie. Odpowiednie zabezpieczenie, osoby kierujące ruchem, ambulans, czy przekąski regeneracyjne na trasie oraz obiadokolacje po każdym etapie sprawiły, że cykliści mogli cieszyć się tym co lubią najbardziej. Jazdą rowerem! Poziom hormonów szczęścia każdego dnia sięgał zenitu, a nowo poznane osoby na pewno przerodzą się w kolarskie przyjaźnie na krótsze lub dłuższe wspólne wycieczki rowerowe. Jeszcze nie wiem kiedy i dokąd konkretnie, ale „już jadę” w kolejnej tego typu imprezie. Zachęcam niezdecydowanych, bo naprawdę warto podjąć to wyzwanie! Krótko mówiąc; Kujawsko - Pomorskie na rowery!
Więcej informacji o Szlaku Kopernikowskim znajdziecie TUTAJ
Zdjęcia z Rowerowej Sztafety Kopernikowskiej.
Impreza została sfinansowana z budżetu Samorządu Województwa w ramach obchodów 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika.