Wróć do strony głównej

Aktualności

JAKUBOWA SZTAFETA ROWEROWA 15-16 LIPCA 2023
05.06.2023

JAKUBOWA SZTAFETA ROWEROWA 15-16 LIPCA 2023


Przed nami trzecia edycja Jakubowej Sztafety Rowerowej. Dwudniowy rajd drogami jakubowymi odbędzie się w weekend 15 – 16 lipca 2023 r. Na wydarzenie zapraszamy doświadczonych rowerzystów dla których 185  km w dwa dni to żadne wyzwanie.  Sztafeta podzielona jest na dwa etapy: 

DZIEŃ PIERWSZY - sobota 15 lipca 2023 r. / Toruń - Mogilno
Wystartujemy o godz. 9.00 ze Torunia. Miejsce startu to teren Przystani Toruń, przy. ul. Popiełuszki 1. Gdzie od godziny 8.00 będzie można odbierać pakiety startowe. I poruszając się Drogą Św. Jakuba Camino Polaco ruszymy w kierunku Mogilna. Do pokonania jest około 95 km. Meta pierwszego etapu zaplanowana została na terenie Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku. Mapka trasy dnia pierwszego Sztafety >>>

DZIEŃ DRUGI - niedziela 16 lipca 2023 r. / Mogilno – Brześć Kujawski
Startujemy o godz. 9.00 z Mogilna. Miejsce startu to plac przed Amfiteatrem Letnim na terenie Parku Miejskiego - tu pakiety startowe odbierać będą mogły osoby, które zapiszą się tylko na drugi etap sztafety. Ruszamy w Kierunku Brześcia Kujawskiego gdzie zaplanowana jest meta na parkingu przed Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło”. Długość trasy dania drugiego to ok. 89 km. Mapka trasy dnia drugiego Sztafety >>>>

Zapisać się można na cała sztafetę, bądź na jeden jej etap, albo na dzień pierwszy, albo drugi. FORMULARZ ZAPISOWY. Limit uczestników wynosi 150 osób.

Uwaga!
Przy zapisach na dwa dni istnieje opcja rezerwacji noclegu ze śniadaniem, za dodatkową opłatą 50 zł. Noclegi zaplanowane są w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Mogilnie. Trzeba posiadać własny śpiwór. UWAGA! Liczba miejsc noclegowych jest ograniczona, liczy się kolejność opłat. 

Każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma bezpłatny pakiet startowy, na który złoży się numer startowy, pamiątkowa koszulka oraz woda mineralna i wyżywienie na trasie całego przejazdu. Na mecie każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal. Medale otrzymają również osoby, które zapiszą się na jeden wybrany etap.  

W Sztafecie mogą uczestniczyć rowerzyści, których minimalna prędkość poruszania się na trasie nie może być mniejsza niż 15 km/h. Organizatorzy zapewniają transport bagaży. 
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy: sztafetajakubowaatgmail [dot] com

Wszystko o Szlaku Jakubowym 

Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Mogilnie, Miasto Mogilno, Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim.

Zasady uczestnictwa:

1. W Sztafecie mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 15 rok życia.
2. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w Sztafecie tylko pod opieką osoby dorosłej.
3. Posiadanie przez uczestników Sztafety niezbędnej wiedzy i umiejętności poruszania się po drogach rowerem.
4. W Sztafecie mogą uczestniczyć rowerzyści, których minimalna prędkość poruszania się na trasie nie może być mniejsza niż 15 km/h.
5. Posiadanie sprawnego roweru wyposażonego zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego.
6. ZALECAMY, ABY UCZESTNICY SZTAFETY BYLI WYPOSAŻENI W KASKI ROWEROWE.
7. Rezygnacja z udziału w Sztafecie i ewentualny zwrot kosztu noclegu są możliwe wyłącznie do 7 dni przed terminem rajdu!

ŚLADAMI MIKOŁAJA KOPERNIKA NA ROWERACH
05.06.2023

ŚLADAMI MIKOŁAJA KOPERNIKA NA ROWERACH

 


Z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w dniach 25-28 maja odbyło się wyjątkowe wydarzenie - Rowerowa Sztafeta Kopernikowska. Trasa sztafety wiodła Szlakiem Kopernikowskim przez województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Prawie siedemdziesięcioro uczestników przez cztery dni przejechało niemal 500 kilometrów.
Pierwszy etap, 25 maja, prowadził spod Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu do Kwidzyna (123 km). Cyklistów na Placu Teatralnym żegnali przedstawiciele Samorządu Województwa – Elżbieta Piniewska (Przewodnicząca Sejmiku) i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Następnie peleton przejechał drogą rowerową przez toruńską Barbarkę, gminę Łubianka, Unisław, do Chełmna, gdzie na rynku pod ratuszem zorganizowano pierwszy postój. Cykliści ruszyli dalej Wiślaną Trasą Rowerową do Grudziądza, z przystankiem w Marinie Grudziądz i dalej do Kwidzyna. Tam pod zamkiem krzyżackim zlokalizowano metę.
Drugi etap prowadził Wiślaną Trasą Rowerową - a jednocześnie drogą Eurovelo R1 – urokliwymi drogami Doliny Kwidzyńskiej w kierunku Malborka. Po drodze uczestnicy zwiedzili zespół śluz w Białej Górze. W dawnej stolicy państwa krzyżackiego rowerzyści mieli możliwość odpoczynku na dziedzińcu Zamku Średniego. Następnie kolarska kolumna ruszyła przez Żuławy Wiślane do Zatoki Elbląskiej, i dalej wybrzeżem Zalewu Wiślanego jadąc słynną trasą rowerową Green Velo dotarli do Fromborka. Na wzgórzu, gdzie w ostatnich latach żył i pracował Mikołaj Kopernik zaplanowanie zwiedzanie  katedry i i muzeum poświęcone Wielkiemu Astronomowi. Łącznie drugiego dnia kolarze pokonali 126 km. 
Trzeci odcinek rajdu prowadził z Fromborka do Iławy (118 km). Kolumna poruszała się wzdłuż Kanału Elbląskiego. Kolarze chętnie fotografowali się na tle słynnych pochylni. Pierwszy przystanek zaplanowano w Pasłęku przy  Izbie Historii  Kanału Elbląskiego. Następnie przez lasy Warmii rowerzyści wjechali na teren Pojezierza Iławskiego. Nocleg zaplanowano w urokliwym ośrodku nad jeziorem Łabędź. 
Ostatni, czwarty dzień wyprawy to etap z Iławy do Torunia. Cykliści ruszyli z Iławy, by doliną Drwęcy przez Nowe Miasto Lubawskie i Kurzętnik drogą rowerową poprowadzoną starym torowiskiem dotrzeć do Brodnicy, gdzie wjechali na Camino Polaco – Szlak Świętego Jakuba. Z Brodnicy udali się przez Osiek Rypiński do Golubia-Dobrzynia, gdzie zaplanowano kolejny postój. Następnie po szutrowych trasach Camino przejechali Doliną Drwęcy do Złotorii i Torunia. W Grodzie Kopernika przejechali pętlą przez mosty Gen. Elżbiety Zawadzkiej i Józefa Piłsudskiego, by zakończyć rajd nad Wisłą na Przystani Toruń, gdzie czekały na kolarzy pamiątkowe medale. 
O swoich wrażeniach tak mówią uczestnicy:
- Rowerowa Sztafeta Kopernikowska wyjątkowe wydarzenie dla rowerzystów – mówi Wioletta Kucharska z Golubia-Dobrzynia. - Udało się zwiedzić kolejne krainy geograficzne i przybliżyć znajomym miejsca, w których bywał Mikołaj Kopernik. Przy okazji poznać wspaniałych rowerzystów, pełnych pasji . Na pewno te cztery dni zapamiętam do końca życia. Słowa uznania należą się pomysłodawcom i organizatorom, to była profesjonalnie przygotowana impreza. 
- Wielokrotnie mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego – mówią Elżbieta Stawarska i Dariusz Samerek, sportowy duet z Torunia. -  Kiedy dowiedzieliśmy się, że Urząd Marszałkowski organizuje Rowerową Sztafetę Kopernikowską z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika nie zastanawialiśmy się nawet przez sekundę. Imprezy zaplanowane są perfekcyjnie, zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i organizacyjnym. Rajd dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Piękna pogoda, rewelacyjne widoki, doskonałe towarzystwo rekompensowały trud pokonania całej trasy. Spotkaliśmy wielu pozytywnych ludzi, z którymi już planujemy kolejne rajdy sygnowane znakiem Kujawsko Pomorskie na rowery.

- Osobiście jeszcze z tej Sztafety nie wróciłem, a jej poszczególne etapy cały czas „analizuje” w głowie  i dzielę się wrażeniami z tego wydarzenia. Tak naprawdę każde spotkanie i rozmowa ze mną kończy się albo zaczyna od wątku tej rowerowej wyprawy– mówi Marcin Pułaczewski, pasjonat kolarstwa z Torunia. -. Wrażeń i historii do opowiedzenia jest mnóstwo! Przepiękna i świetnie zaplanowana trasa, pokazująca miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem. Trasa bardzo malownicza, pełna pięknych krajobrazów, ale i zróżnicowana. Były ścieżki rowerowe, szutry, leśne dukty, asfalty i podjazdy To był świetny „reset” dla głowy i oderwanie od pracy i codziennych obowiązków. Każdego dnia liczył się tylko dany etap i kilometry, które trzeba pokonać. Liczył się cel! Bezpieczne dotarcie do Fromborka i powrót do Torunia! Rowerowa Sztafeta Kopernikowska i barwny peleton to również doskonała okazja do spotkania i poznania osób, które kochają dwa kółka, jazdę na rowerze i eksplorację nieznanych dróg. A tych bocznych, na których ruch samochodowy jest nieduży mamy naprawdę sporo. Wymiana doświadczeń, dzielenie się wrażeniami i plany na kolejne wspólne rajdy i rowerowe wyprawy to cenna wartość dodana do sztafety. Już pojawiły się pomysły na wspólne rowerowe eksploracje i trasy w nieznane. Organizatorzy ogromną uwagę przywiązywali do bezpieczeństwa uczestników oraz ich komfortu na trasie. Odpowiednie zabezpieczenie, osoby kierujące ruchem, ambulans, czy przekąski regeneracyjne na trasie oraz obiadokolacje po każdym etapie sprawiły, że cykliści mogli cieszyć się tym co lubią najbardziej. Jazdą rowerem! Poziom hormonów szczęścia każdego dnia sięgał zenitu, a nowo poznane osoby na pewno przerodzą się w kolarskie przyjaźnie na krótsze lub dłuższe wspólne wycieczki rowerowe. Jeszcze nie wiem kiedy i dokąd konkretnie, ale „już jadę” w kolejnej tego typu imprezie. Zachęcam niezdecydowanych, bo naprawdę warto podjąć to wyzwanie! Krótko mówiąc; Kujawsko - Pomorskie na rowery!
Więcej informacji o Szlaku Kopernikowskim znajdziecie TUTAJ
Zdjęcia z Rowerowej Sztafety Kopernikowskiej.
Impreza została sfinansowana z budżetu Samorządu Województwa w ramach obchodów 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika.

ŚLADAMI MIKOŁAJA KOPERNIKA - KUJAWSKO-POMORSKIE NA ROWERY. RAJD W GMINIE WŁOCŁAWEK
17.05.2023

ŚLADAMI MIKOŁAJA KOPERNIKA - KUJAWSKO-POMORSKIE NA ROWERY. RAJD W GMINIE WŁOCŁAWEK


Ruszają zapisy na kolejny rajd z tegorocznego cyklu Śladami Mikołaja Kopernika - Kujawsko-Pomorskie na Rowery. W sobotę 10 czerwca zapraszamy wszystkich cyklistów na rajd rowerowy do Gminy Włocławek.


Tym razem starty zaplanowane są dwa - w formularzu zapisów, trzeba zaznaczyć z którego miejsca planuje się start. W Kruszynie sprzed Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Kruszynie przy ul. Szkolna 6  - tu startujemy o 11.00  lub ze spod szkoły w Smólniku tu startujemy o 11.30. Obie grupy spotykają się na trasie w Dębniakach i wspólnie ruszamy nad Jezioro Lubiechowskie. Tam będzie posiłek, po którym nastąpi powrót do Kruszyna. 


Udział w rajdzie jest bezpłatny. Każdy zarejestrowany uczestnik rajdu otrzyma pakiet startowy, w skład którego wejdzie numer startowy, dodatkowo pierwszych 300 zarejestrowanych rowerzystów otrzyma pamiątkową skarpetki, butelkę wody mineralnej oraz talon na posiłek regeneracyjny. Pakiety startowe będzie można odbierać w dniu rajdu w wybranym miejscu startu od godz. 9.30 do 11.00. 
Trasa główna z Kruszyna liczy sobie 42 km i obrazuje ją MAPKA
Trasę ze Smólnika obrazuje MAPKA

Miejsca znajdujące się na Szlaku Kopernikowskim we Włocławku znajdziecie na stronie https://szlakkopernikowski.pl/pl/wloclawek

ZAPISY NA RAJD ROWEROWY W GMINIE WŁOCŁAWEK >>> FORMULARZ ZAPISOWY 


Na mecie rajdu, uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale tegorocznego cyklu oraz będą mieli możliwość wzięcia udziału w quizach i zabawach rowerowych, w których do wygrania będą nagrody o łącznej wartości 1000 zł. 


Partnerami rajdu są Gmina Włocławek i Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy


Warunki uczestnictwa:
1. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w rajdzie jedynie pod opieką rodzica lub opiekuna.
2. Posiadanie przez uczestników Rajdu niezbędnej wiedzy i umiejętności poruszania się po drogach rowerem.
3. Posiadanie sprawnego roweru wyposażonego zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego.
4. Uczestnictwo w rajdzie jest nieodpłatne.
5. ZALECAMY, ABY UCZESTNICY RAJDU BYLI WYPOSAŻENI W KASKI ROWEROWE.
Na wszelkie pytania czekamy pod adresem: kujawskopomorskienaroweryatgmail [dot] com

ROWEROWA SZTAFETA KOPERNIKOWSKA 25 – 28 MAJA 2023 r.
19.04.2023

ROWEROWA SZTAFETA KOPERNIKOWSKA 25 – 28 MAJA 2023 r.


Z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w dniach 25-28 maja odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - Rowerowa Sztafeta Kopernikowska.

Trasa sztafety będzie wiodła Szlakiem Kopernikowskim przez województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie i będzie trwała cztery dni i została podzielona na dwa etapy. Zarejestrować można się na całość sztafety, albo na pierwszy z etapów.  W sumie do przejechania będzie ok. 486 km. 

ETAP I
dzień 1 – 25 maja (czwartek): TORUŃ – KWIDZYN

Start: TORUŃ, godz. 9.00 – Plac Przed Urzędem Marszałkowskim (Pl. Teatralny 2)
Meta: KWIDZYN
Długość trasy – ok. 120 km
TRASA: Toruń – Unisław – Chełmno – Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą - Grudziądz – Park Krajobrazowy Góry Łosiowe – Rusinowo – Kwidzyn MAPKA >>>

dzień 2 – 26 maja (piątek) KWIDZYN – MALBORK – FROMBORK
Start: KWIDZYN, godz. 9.00
Meta: FROMBORK 
Długość trasy – ok. 125 km
TRASA: Kwidzyn – Korzeniewo – Gniewskie Pole – Janowo – Biała Góra – Miłoradz – Malbork – Tragamin – Lubstowo – Kępki – Nowakowo – Tolkmicko – Frombork MAPKA >>>

ETAP II
dzień 3 – 27 maja (sobota) FROMBORK – IŁAWA
Start: FROMBORK, godz. 9.00
Meta: IŁAWA
Długość trasy – ok. 115 km
TRASA: Frombork – Pogrodzie – Kamiennik Wielki – Jelonki – Zalewo – Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego - Iława MAPKA>>>

dzień 4 – 28 maja (niedziela) IŁAWA – TORUŃ
Start: IŁAWA, godz. 9.00
Meta: TORUŃ
Długość trasy – ok. 126 km
TRASA: Iława – Radomno – Zbiczno – Brodnicki Park Krajobrazowy – Żmijewo – Brodnica – Gorczenica – Szafarnia – Golub-Dobrzyń – Elgiszewo – Lubicz – Toruń MAPKA>>>

Trasę sztafety obrazuje MAPKA

Wszystko o Szlaku Kopernikowskim znajdziecie  >>>TUTAJ

Każdy zarejestrowany uczestnik rajdu otrzyma bezpłatny pakiet startowy na który złożą się numer startowy, pamiątkowa koszulka, woda mineralna i energetyczne przekąski na trasie przejazdu oraz posiłek regeneracyjny na zakończenie każdego dnia. Pakiety startowe będą do odbioru przed startem w Toruniu w dniu 25 maja w specjalnie oznaczonym namiocie. 
Dla uczestników sztafety zarezerwowane będą noclegi ze śniadaniem zgodnie z deklaracjami złożonymi przy rejestracji. Opłata za noclegi do wyboru w panelu zapisowym: nocleg pierwszy (Kwidzyn) 50 zł, nocleg drugi (Frombork) 50 zł, nocleg trzeci (Iława) 50 zł.

Prosimy, aby na sztafetę zapisywały się tylko osoby, których minimalna prędkość poruszania się na trasie nie może być mniejsza niż 15 km/h.

ZAPISY NA ROWEROWĄ SZTAFETĘ KOPERNIKOWSKĄ >>> FORMULARZ ZAPISOWY 

Wszyscy uczestnicy sztafety, otrzymają pamiątkowe medale. 

Na wszelkie pytania czekamy pod adresem: kujawskopomorskienaroweryatgmail [dot] com 

Warunki uczestnictwa:
1. Zgłoszenia będą odbywać się drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowy w nieprzekraczalnym terminie do dnia 22 maja 2023 roku do godz. 15.00 lub do osiągnięcia limitu 80 uczestników.
2. Organizator dopuszcza rejestracje cząstkowe i pokonanie jednego etapu rajdu.
3. Opłata za noclegi do wyboru: nocleg pierwszy (Kwidzyn) 50 zł, nocleg drugi (Frombork) 50 zł, nocleg trzeci (Iława) 50 zł
4. Posiadanie przez uczestników rajdu niezbędnej wiedzy i umiejętności poruszania się po drogach rowerem.
5. W sztafecie mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 15 rok życia.
6. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w sztafecie tylko pod opieką osoby dorosłej.
7. W sztafecie mogą uczestniczyć rowerzyści, których minimalna prędkość poruszania się na trasie nie może być mniejsza niż 15 km/h.
8. Posiadanie sprawnego roweru wyposażonego zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego.
9. ZALECAMY, ABY UCZESTNICY SZTAFETY BYLI WYPOSAŻENI W KASKI ROWEROWE.
 

ADAMI MIKOŁAJA KOPERNIKA - KUJAWSKO-POMORSKIE NA ROWERY. RAJD W GOLUBIU-DOBRZYNIU
18.04.2023

ŚLADAMI MIKOŁAJA KOPERNIKA - KUJAWSKO-POMORSKIE NA ROWERY. RAJD W GOLUBIU-DOBRZYNIU


Ruszają zapisy na drugi z tegorocznego cyklu Śladami Mikołaja Kopernika - Kujawsko-Pomorskie na Rowery. W sobotę 13 maja zapraszamy wszystkich cyklistów na rajd rowerowy do Golubia-Dobrzynia. 

Na start zapraszamy na plac przed znajdującym się na szlaku kopernikowskim, Zamkiem Golubskim, ul. PTTK 13, metę zaplanowaliśmy na placu przez Halą Widowiskowo – Sportową, ul. Sosnowa 2a. Tu przy hali można również od rana zaparkować samochody przed startem, jeśli przywieziecie nimi swoje rowery. 

Startujemy jak zawsze o godz. 11.00. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Każdy zarejestrowany uczestnik rajdu otrzyma pakiet startowy, w skład którego wejdzie numer startowy, dodatkowo pierwszych 300 zarejestrowanych rowerzystów otrzyma pamiątkową skarpetki, butelkę wody mineralnej oraz talon na posiłek regeneracyjny. Pakiety startowe będzie można odbierać w dniu rajdu od godz. 9.30 do 11.00 w miejscu startu w specjalnie oznaczonym namiocie rajdu. 

Trasa rajdu liczy sobie 25 km i obrazuje ją MAPKA

Miejsca znajdujące się na Szlaku Kopernikowskim w Golubiu-Dobrzyniu znajdziecie na stronie >>>TUTAJ

ZAPISY NA RAJD ROWEROWY W GOLUBIU-DOBRZYNIU >>> FORMULARZ ZAPISOWY 

Na mecie rajdu, uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale tegorocznego cyklu oraz będą mieli możliwość wzięcia udziału w quizach i zabawach rowerowych, w których do wygrania będą nagrody o łącznej wartości 1000 zł. 

Partnerami rajdu są Miasto Golub-Dobrzyń, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Golubiu-Dobrzyniu oraz Golubsko-Dobrzyńskie Towarzystwo Rowerowe. 

Warunki uczestnictwa:
1. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w rajdzie jedynie pod opieką rodzica lub opiekuna.
2. Posiadanie przez uczestników Rajdu niezbędnej wiedzy i umiejętności poruszania się po drogach rowerem.
3. Posiadanie sprawnego roweru wyposażonego zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego.
4. Uczestnictwo w rajdzie jest nieodpłatne.
5. ZALECAMY, ABY UCZESTNICY RAJDU BYLI WYPOSAŻENI W KASKI ROWEROWE.
Na wszelkie pytania czekamy pod adresem: kujawskopomorskienaroweryatgmail [dot] com