Wróć do strony głównej

ŚLADAMI KOPERNIKA - KUJAWSKO-POMORSKIE NA ROWERY 2023

ŚLADAMI KOPERNIKA - KUJAWSKO-POMORSKIE NA ROWERY 2023

ŚLADAMI KOPERNIKA - KUJAWSKO-POMORSKIE NA ROWERY 2023


Rusza kolejna edycja cyklu rajdów rowerowych Kujawsko – Pomorskie na Rowery. W tym roku obchodzimy jubileusz 550 rocznicy urodzin wybitnego astronoma, matematyka, lekarza, prawnika, ekonomisty i twórcy teorii heliocentrycznej  Mikołaja Kopernika i z tej okazji jego śladami będą prowadziły trasy rajdów. 

Rok 2023, w którym przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, obfituje w wydarzenia popularyzujące dorobek naukowy  astronoma i promujące związane z nim miejsca w naszym regionie. I w te obchody wpisuje się również tegoroczna odsłona cyklu Kujawsko-Pomorskie na Rowery. W tym roku zapraszamy rowerzystów 22 kwietnia do Grudziądza, 13 maja do Golubia – Dobrzynia, 10 czerwca do gminy Włocławek i wreszcie 19 sierpnia na ziemię kociewską do Warlubia.

Wielkiego polskiego uczonego upamiętnia Szlak Kopernikowski, który w naszym województwie zostanie wkrótce zostanie oznaczony a o jego inauguracji można przeczytać >>>TUTAJ . Na Kujawach i Pomorzu szlak prowadzi min.: przez Toruń, Chełmno, Brodnicę,  Golub-Dobrzyń, Włocławek oraz Grudziądz.  Wszelkie informacje o szlaku znajdują się na stronie www.szlakkopernikowski.pl 

Tegoroczny cykl inaugurujemy rajdem rowerowym w Grudziądzu. To na grudziądzkich Błoniach Nadwiślańskich w 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę pozwalającą na budowę tras rowerowych na wałach i na wykorzystanie tej infrastruktury dla ruchu rowerowego. Przez Grudziądz prowadzi również Wiślana Trasa Rowerowa, która biegnie z południa na północ polski, wzdłuż królowej polskich rzek i liczy sobie 1200 km.

Do Grudziądza zapraszamy rowerzystów na pierwszy rajd Śladami Kopernika - Kujawsko-Pomorskie na Rowery w sobotę 22 kwietnia. Miejscem startu i mety będzie Grudziądzka Marina, która mieści się przy ul. Portowej 8. Jak zawsze startujemy o godz. 11.00.
Udział w rajdzie jest bezpłatny. Każdy zarejestrowany uczestnik rajdu otrzyma pakiet startowy, w skład którego wejdzie numer startowy, dodatkowo pierwszych 300 zarejestrowanych rowerzystów otrzyma pamiątkową skarpetki, butelkę wody mineralnej oraz talon na posiłek regeneracyjny. Pakiety startowe będzie można odbierać w dniu rajdu od godz. 9.30 do 11.00 w miejscu startu w specjalnie oznaczonym namiocie rajdu. 

Trasa rajdu liczy sobie 25 km i obrazuje ją MAPKA

Podczas rajdu przejeżdżać będziemy obok Kanału Trynka, zbudowanego w XVII wieku wg projektu Mikołaja Kopernika, który w Grudziądzu gościł w 1522 roku podczas Sejmiku Generalnego Prus Królewskich. Liczący sobie 10 km kanał, który swój początek bierze z rzeki Osy w okolicy miejscowości Kłódka i dostarczał wodę dla mieszkańców Grudziądza. A jego uroczyste otwarcie nastąpiło w roku 1552, podczas wizyty króla Zygmunta III Wazy. 
Na trasie rajdu znajdą się również gotyckie spichlerze z Bramą Wodną, Dzieło Rogowe Cytadeli, Jaskinia Klonowa -największa jaskinia w województwie kujawsko-pomorskim oraz lotnisko Aeroklubu Grudziądzkiego z zabytkowymi hangarami. 

ZAPISY NA RAJD ROWEROWY W GRUDZIĄDZU >>> FORMULARZ ZAPISOWY 

Na mecie rajdu, uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale tegorocznego cyklu oraz będą mieli możliwość wzięcia udziału w quizach i zabawach rowerowych, w których do wygrania będą nagrody o łącznej wartości 1000 zł. 

Partnerami rajdu jest  Miasto Grudziądz oraz Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu. 

Warunki uczestnictwa:
1. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w rajdzie jedynie pod opieką rodzica lub opiekuna.
2. Posiadanie przez uczestników Rajdu niezbędnej wiedzy i umiejętności poruszania się po drogach rowerem.
3. Posiadanie sprawnego roweru wyposażonego zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego.
4. Uczestnictwo w rajdzie jest nieodpłatne.
5. ZALECAMY, ABY UCZESTNICY RAJDU BYLI WYPOSAŻENI W KASKI ROWEROWE.
Na wszelkie pytania czekamy pod adresem: kujawskopomorskienaroweryatgmail [dot] com