Wróć do strony głównej

DWA MEDALE MISTRZOSTW ŚWIATA JUNIORÓW Z EGIPTU

1

MEDALOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW W KOLARSTWIE TOROWYM

W Kairze zakończyły się mistrzostwa świata juniorów w kolarstwie torowym. Polacy wywalczyli dwa brązowe medale – w wyścigu drużynowym na dochodzenie kobiet i sprincie drużynowym mężczyzn. W obu zespołach były zawodniczki i zawodnicy z Kujawsko-Pomorskiego.

Pierwszy krążek dla Biało-czerwonych zdobyła w stolicy Egiptu męska ekipa sprintu drużynowego. Polacy w składzie: Tomasz Grzesiak, Radosław Laskowski (ALKS Stal Iglotex Ocetix Grudziądz) , Mateusz Przymusiński oraz Marcin Marciniak (UKS Copernicus Toruń) wywalczyli brązowy medal!  W decydującym biegu nasi reprezentanci pokonali rywali z Malezji. Złoto zdobyli Rosjanie, a srebro Niemcy.

W ślady kolegów poszły dziewczęta rywalizujące w wyścigu drużynowym na 4000 m na dochodzenie. Olga Wankiewicz (UKS Copernicus Toruń), Maja Tracka, Wiktoria Milda (obie ALKS Stal Iglotex Ocetix Grudziądz), Anna Długaś i Tamara Szalińska. Polki po eliminacjach trafiły do „małego finału”. W rywalizacji o brązowy medal  Polki (4:42,856) były lepsze od Białorusinek (4:48,746). W biegu o złoto triumfowały Rosjanki przed Francuzkami.

W Kairze cieszylibyśmy się z trzeciego medalu, gdyby nie błąd sędziów. W konkurencji scratch – finisz na „kreskę” po przejechaniu 7500 m – znakomicie spisała się Maja Tracka. Zawodniczka grudziądzkiej Stali – podobnie jak na mistrzostwach Europy w Apeldoorn – finiszowała trzecia i już cieszyła się z brązowego medalu. Tymczasem … okazało się, że sędziowie pomylili się w liczeniu okrążeń i zawodniczki de facto pokonały 250-metrowy owal 31 razy a nie 30... Protest Włochów został uwzględniony, medale rozdano na podstawie zapisu fotofiniszu z 30 okrążenia  i w ten sposób stypendystka Marszałka, została pozbawiona brązowego krążka.
- Generalnie możemy być zadowoleni z postawy naszych torowców – mówi Adam Sieczkowski, trener ALKS Stal Grudziądz. – Przed startem dwa medale wzięlibyśmy w ciemno. Szkoda tylko Mai Trackiej, którą brązu w scratchu pozbawił błąd sędziów. Takie szkolne pomyłki nie powinny mieć miejsca na imprezie rangi mistrzostw świata.

Przypomnijmy, że Maja Tracka, Wiktoria Milda i Marcin Marciniak to aktualni Stypendyści Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przed kibicami kolarstwa w regionie kolejne emocje. W dniach 8-12 września w Trydencie (Trento, Włochy) odbędą się mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym w kategoriach: junior, U-23 i elita. W reprezentacji Polski znalazło się 11 zawodników z regionu – osiem zawodniczek z TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team, i trzech kolarzy z UKS Copernicus Toruń. Trzymamy kciuki za dobry występy w Dolomitach.